0 oy
Sağlık kategorisinde tarafından
tarafından düzenlendi

Boksör Kırığı 5. metakarp Serçe Parmak Kırığı ile ilgili yaşadıklarımı günlük şekilde açıklayarak bu duruma düşenleri bilgilendirmek için bu yazıyı yazıyorum. Bir sinirle oluşan bu kırık insanın hayatını gerçekten mahvediyor. Öfke ile kalkan zararla oturur atasözünü doğrulayan bu durumda yaşadıklarım gün gün şöyle arkadaşlar;

İlk gün yatak başına yumruk attıktan bir kaç dakika sonra elime baktım ve kemiğin geriye doğru kaydığını gördüm. Ancak o an bir ağrı sızı olmadı. Acile gittim ve röntgen çektiler. 2-3 kişi bileğimi elimi falan tutarak yerine oturttu.(O anki acıyı tarif edemem) Sonra alçıya alıp yeniden filme gönderdiler. Doktor röntgene baktı, çok beğenmedi ama 10 gün sonra kontrole gel dedi.

Hastaneden ayrıldım ve alçılı kolla yeni hayatıma başladım. İlk gün, evde yaşadığım sinirle eve gitmek istemedim ve dışarda kahvaltı yapmak üzere bir kafeye gittim. Sağ el kullanan biri olarak ilk kez sol elle bir şeyler yapmaya çalışıyordum. Cüzdandan para çıkarmak, kart çıkarmak için kasiyerden falan yardım alıyordum, o derece yani. Sol elle şekeri karıştırmak, çatal kullanmak işkence gibiydi. Ama gün geçtikçe insan alışıyor bunlara. Bir kaç gün sonra çok rahat kaşıkla çorba içmeye başlıyorsunuz. Neyse böyle böyle 10 gün geçti. Artık üstümü başımı giyebiliyor, yüzümü yıkayabiliyor, kendime kahve bile pişirebiliyorum.

10 gün sonra kontrole gittiğimde kemiğin kaydığını, yanlış kaynadığını söyledi ve alçıyı açıp aynı yeri tekrar kırarak yerine tekrar oturttular. (Bu acı ilk acının 2 misliydi) ve yeniden alçıya alıp röntgene gönderdiler. Bu işlemden sonra yine röntgene bakıp yine olmamış dedi ve aynı gün aldığı alçıyı yeniden açıp bir daha oturtma işlemi yaparak yeniden alçıya alıp röntgene gönderdiler. (Artık acının tarifi imkansız olmuştu) Bu filmde "tamam şimdi olmuş" dedi ve gidebilirsin dedi. 1 hafta sonra kontrole gel dedi. Bu işlem aslında geçen 10 günü çöpe atmıştı. Yani ilk gün aslında bugündü.

1 Hafta sonra kontrole gittim ve gidişatın iyi olduğunu, haftaya yeniden kontrole gelmemi söyledi.

Derken 2. haftaya geldim. Kontrole gittim ve yine iyi olduğunu söyledi doktor.

3. haftada da aynı şekilde. Hatta internette bazı hastaların 3 haftada alçıdan kurtulduklarını okuduğumu, çıkartıp çıkartamayacağını sordum alçıyı ama haftaya gel çıkartalım dedi.

Bu süreçte elimde ağrı olmuyor. Alçı fazla sıktığı için uyuşma ve kaşınma yaşanıyordu. Baş parmak dışarıda bırakıldığı için bu parmağı hareket ettirerek uyuşmayı dindirebiliyordum bir nebze. Ama artık sol elle bilgisayar kullanabiliyor (Mouse tuşlarını ters çevirerek), çorba içebiliyor, çekirdek çitleyebililyor, hatta yazı yazabililyordum ufak ufak.

4. hafta sonunda hastaneye gittim ve doktor yeni bir film çektirip sonuca baktıktan sonra alçıyı çıkarmamı söyledi. Pansuman odasında alçıyı kestirdim ve doktorun yanına gittim. Baktı ve kırık olan yere hafifçe bastırıp acıyor mu diye sordu. Acı yoktu ama elimi hissetmiyordum. uyuşukluktan. Tamam dedi gidebilirsin. Ufak ufak yumruk yapmaya çalış ve 15 gün sonra gel dedi.

ALÇI ÇIKTIKTAN SONRAKİ YAŞADIKLARIM

Doktorun yanından ayrıldıktan sonra hemen lavaboya giderek 10 dakika falan su sabun uyguladım. Resmen derim soyuluyordu. Denizde yandıktan sonra soyulmak gibi hatta daha kalın tabaka halinde derim soyuluyordu. 10 dakika boyunca hastane lavabosunda böyle yaptım ama soyulma bitecek gibi değildi. Bu yüzden hastaneden ayrıldım ve eve geldim.

Aşağıdaki fotoğrafı hastaneden çıktıktan sonra çektim;

Sıcak su dolu kovanın içine elimi soktum ve hareket ettirmeye çalışıyordum. Hareket kabiliyetim neredeyse sıfırdı.Sadece dışarda bırakılan baş parmak sorunsuzdu. Diğer tüm parmaklar kaskatı kesilmişti. Şişlik ve morluk vardı. Ufak ufak hareket ettirmeye çalışsam da nafile...

Bugün bu satırları yazarken alçının çıktığı 2. gün. Baş parmağın yanı sıra işaret parmağım ve orta parmağımı daha fazla hareket ettirebiliyorum. Ama hala katlayamıyor ve yumruk yapamıyorum. Ancak bilgisayar faresini sağ elle kullanabiliyorum. Neden bilmiyorum ama bileğim bile kaskatı hala. Bileğimi oynatamıyorum. En ufak hareketler bile acı veriyor. Gün içinde sürekli parmaklarımı hareket ettiriyor, sıcak su içinde elimi gezdiriyorum.

Aşağıdaki fotoğrafı da 2. gün çektim. Sağ el şiş ama düne göre inmiş hali. Morluk falan da var.3. günün akşamı bu satırın altına yazmaya devam edeceğim.

Alçıdan sonra 3. günün akşamı da 2. günden farksızdı diyebilirim. Sadece hareket kabiliyeti çok az daha artmış durumda. Şişlik ve morluk hala devam ediyor. İlk 4 parmak harekete başladı ama bunlarla hala pek işlev yok. Şöyle ki sağ elle hala kağıt bile yırtamıyorum. Ağırlığı olan ufak bir şey bile kaldıramıyorum henüz.

4. günün akşamı 3.günden biraz farklı gelişiyor. Serçe parmağımda ufak hisler başladı. Kağıt yırtabiliyorum ve kısmen kalem tutabiliyorum. Hassas yazı yazamasam da idare edecek düzeyde bunu karşılayabiliyorum. Bileğimde ağrı çok çok azaldı. Bilek hareketim normalleşiyor. Şişlik ve morluk hala var ama ilk günden oldukça az.

5. ve diğer günlerde her gün %2-3 oranında ilerleyerek iyileştiğini söyleyebilirim. Bu makaleyi düzenlerken 10 Eylül 2020. Yani alçı alındıktan sonra yaklaşık 20 gün geçti. Ama hala sağ elimden %50-%60 verim alabiliyorum. Yemek falan yiyebiliyor, bardak tutabiliyorum. Yazı yazabiliyorum, hatta sağ elimle çok ağır olmayan şeyler taşıyabiliyorum. Ancak hala yumruk yapamıyorum, 5 yaşındaki oğlumu iki elimle kaldırırken hala bileğim ağrıyor. Çok ağır şeyleri kaldıramıyorum. Mesela kapağı hiç açılmamış kolayı sağ elle çevirip açamıyorum. Ama sağ elle kolayı tutup sol elle kapağını açabiliyorum. Tüm bunlar yumruk yapamamamın etkisi yani sıkma kuvveti uygulayamamamdan kaynaklanıyor.

Alttaki yazı 28.05.2021 Tarihli Güncelleme

Bugün son yazımın üzerinden 9 ay, alçı çıkarılmasının üzerinden ise 8 ay geçmiş. Aradaki aylarda iş yoğunluğundan yazamadım. Altta Sinan Bey'in "Yumruk yapabiliyor musunuz" sorusu üzerine yazıya güncelleme yapmak istedim. Okuyan var ise kusura bakmasın. 

Alçı çıkarılmasından sonra 40 gün geçmişti ve elim hala iyi durumda değildi. Bu yüzden Erenköy Fizik Tedavi hastanesinde 1 ay fizik gördüm. (Bu yüzden en alta belirteceğim tavsiyelere uyun lütfen) Artık elimi neredeyse eskisi gibi kullanabiliyorum. Oğlum biraz büyüdü ama yine de kaldırabiliyorum :) Kolay kapağı açamıyormuşum ama artık konserve kapağı falan açabiliyorum. Kuvvet olarak da yerine geldi. Ağrı olmuyor ve normal hayatımı idame ettirebiliyorum. Kırıkla alakalı kalan eksilerden bahsedeyim;

Avuç içine kalem koyduğunuzu düşünün. O incelikteki bir şeyi kavrarken güçlük oluyor. Özellikle serçe parmak kısmıyla bir kalemi sıkmaya çalışınca, başka biri kalemi çekse elinizden kayıp gider. Diğer parmaklarda böyle bir durum yok. Yani ince şeyleri kavrarken sorun oluyor. Geçenlerde spor yapayım dedim, bir eğildim şınav pozisyonuna. Bilekten yukarı kalkmaya çalışınca fena ağrıdığını hissettim. Normalde spor yapan biri olmadığım için bileğin zayıfladığını farkedememişim. Poşet, kutu vs taşıyınca anlaşılmıyor. Bileğe itme kuvveti verince anlayabiliyorsunuz. Sonra 1 Kg ve 2Kg dambıllarla kolu sabit tutarak sadece bilek egzersizleri yapmaya başladım. Kısa sürede daha iyi hale geldi ama bilek hala eskisi kadar güçlü değil. Hala bilek egzersizlerine devam ediyorum.

Tecrübelerime istinaden şunları net söyleyebilirim;

1- Alçı çıktıktan sonra parmakları ve bileği tembel bırakmayın. Ufak ufak parmak ve bilek egzersizleri yapın. İlk günlerde mesela sıradan bir lastiği diğer elinizle tutup kırık olan eldeki parmaklarla çekerek parmak kaslarını çalıştırın. Tek lastik hafif gelirse birkaç lastiği birlikte yapın.

2- Hamlayan parmakların eski işlevini alması için çok zorlamadan mutlaka yumruk yapmaya çalışın. Acıyor diye bırakmayın. Her gün dozunu biraz daha artırarak yumruk yapmayı deneyin. Yumuşak ufak bir top ile yapabilirsiniz. Sağlam eliniz ile yapabildiğiniz hareketleri bununla da yapabiliyor olana dek egzersiz yapın. Asla bırakmayın. Bırakınca daha kötü oluyor. Oyun hamuru ile de yapabilirsiniz. Ben çocukların oyun hamurlarıyla da çok yaptım. 

3- Fizik tedavi doktorları, eldeki şişliği alması için Sıcak - Soğuk su ile uygulama yapmayı tavsiye ediyor. Önünüze 2 kova koyun. Birinde sıcak diğerinde soğuk su olsun. Buz gibi veya kaynar olmayacak. 5 dakika sıcakta / 5 dakika soğukta tutarak bunu her gün yarım saat tekrarlayın.

4- Alçıda kalan bilek inanılmaz hamlıyor. Parmakları daha iyi hale getirmenizle birlikte mutlaka 0,5 Kg Dumbell ile başlayıp ilerleyen günlerde artırarak sadece bileğinizle egzersizler yapın. Kolunuzu bir masaya, koltuğun kenarına vs. koyun. Bilek kısmı dışarda kalacak şekilde önce avuç içi aşağı bakacak pozisyonda yukarı aşağı hareketler yapın. Sonra avuç içi yukarı bakacak şekildeyken aşağı yukarı hareketler yapın. Sonra avuç içi yana bakacak pozisyondayken yine yukarı aşağı hareketler yapın. Parmaklar ve bilek hareketlerini hiç bırakmayın.

Tavsiyelerim ve yaşadıklarım bu kadar. Ben biraz tembel kaldığım için süreç uzadı. Normalde daha kısa sürede iyileşenler oluyor. Sanırım benim için 1 yıl dolmadan tam anlamıyla bitmeyecek. Her şeyin eskisi gibi olduğu gün yeniden yazımı güncellerim.

Bir daha sinirlenip bir yerlere vurmamamız temennisiyle :) Hepimize geçmiş olsun...

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

6 Cevaplar

0 oy
tarafından
 
En İyi Cevap
Bu içerik, boksör kırığı kaç günde iyileşir, alçıdan sonra uyuşma, alçıdan sonra şişme, serçe parmak kırığı, kırık kaç günde iyileşir gibi sorulara yanıt olması için hazırlanmıştır.
0 oy
tarafından
Şun nasıl, yumruk yapabiliyor musunuz, üzerinden kaç ay geçti, kalıcı hasar var mı ?
tarafından
Sorularınızı cevapladım Sinan Bey, geçmiş olsun.
0 oy
tarafından
Sizin elinizdeki şişlik alçı çıktıktan ne kadar zaman sonra geçti. Aynı olay bana da oldu alçı çıktı elimle her şeyi yapabiliyorum yumruk yapabiliyorum ama elim şiş yumruk yapınca parmakların bağlantı noktaları acıyor ama ahım şahım değil parmaklarımda da yakından bakınca hafif şişlik var ama her işi yapabiliyorum hareket kısıtlığı yok tek sorun bu cevaplarsanız sevinirim korkuyorum. Alçı çıkalı 2 gün oldu. Sıcak suda hareket te yaptım.
0 oy
tarafından
Aynı kırık şuan bende de var baya bi çökmüş durumdaydım moral olarak ama yazınız çok iyi geldi acaba şuanki durumunuz nedir eliniz eski işlevine döndü mü şişlik veya kamburluk kaldı mı
tarafından
Geçmiş olsun öncelikle. Şişlik ya da kamburluk kalmadı ama alçı çıktıktan sonraki egzersizleri yapmadığım için elim hâlâ eskisi gibi olmadı. Sanırım böyle kalacak ömür boyu.

Serçe parmağınızın tırnak arkası kısmınız ile parmağın başladığı ilk boğum arasında kurşun kalemi sıkıştırabiliyor olmanız gerekiyor tam iyileşmek için.
0 oy
tarafından
Benim de elimde boksör kırığı vardı ve 25.günde alçı çıkarıldı. Alçı çıkalı bugün 5.gün ve elimde serçe parmak kısmında kemiğin oralarda genel bir şişlik var. Sizde de 5.günde şişlik var mıydı? Doktora kontrole gitmeme gerek var mı?
tarafından
Rutin kontrole gidin. Şişlik geçiyor egzersizle ve yukarda anlattığım sıcak-soğuk su uygulaması ile. Mutlaka ve mutlaka yumruk yapmaya çalışın. Tembel alıştırmayın eli. Yumruk yapın, kalem tutmaya çalışın, lastikle çalışın.
0 oy
tarafından
Yazınız için çok teşekkür ederim! :)
ben ameliyat oldum. alçı 3 gün önce çıktı elim şişmeye devam ediyor gibi normal mi ?

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
22, Ağustos, 2020 Sağlık kategorisinde Selçuk tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
0 oy
0 cevap
26, Eylül, 2021 Sağlık kategorisinde Meri tarafından soruldu
...